- En nagellacksblogg | A Nail Polish Blog

Opi The Color To Watch

Posted on | July 27, 2010 | 2 Comments

Hej svej! Nu är vi tillbaka i Skåne, härligt. Idag fick jag för mig att göra ett litet lackexperiment! Jag har målat naglarna med OPIs skimrande lila nagellack The Color To Watch från höstens Swiss-kollektion utan underlack och överlack. Eller ja, iden med experiment var en liten efterhandskonstruktion – jag var så slut efter att ha varit ute och sprungit (första gången sen högstadiet!) att jag inte orkade.

Iallafall. Lacket flöt ut bra utan bas och var så tort att man kunde röra på det ca 7 min efter tredje och sista lagret, nu 17 min efter så kan jag dra med nageln över lacket och det känns helt tort. Det återstår att se hur det sitter!

Färgen är skimrigt lila och väldigt fin. Man hade kunnat ha den i ett lager över ett annat nagellack för att ge det ett litet skimmer. Detta var det nagellack jag var minst sugen på att pröva från Swiss-kollektionen eftersom jag tänkte att det skulle se ut som ett “tråkigt tantlack”. Men det gör det inte och jag är positivt överraskad!

  • Share/Bookmark

Comments

2 Responses to “Opi The Color To Watch”

  1. sparris
    July 28th, 2010 @ 12:47

    Den där och Glitzerland är de enda jag är sugen på från den kollektionen. Ser fint ut på dig! =)

  2. Carina
    July 29th, 2010 @ 18:47

    Haha tantlack… inte undra på att jag tycker det är snyggt då ;)

Leave a Reply





  • Välkommen | Welcome!

    Lackoholic.com is the blog of Lotta, a 24 year old lacquer nerd from Sweden. Here you'll see the newest (and some not so new) collections from varoius nail polish brands, as well as manicure tips and tricks. Enjoy!
    To translate the site into English, use the tool below.
  • Contact

    info@lackoholic.com
  • Translate Lackoholic.com

      Translate to:


  • Follow Lackoholic
  • Recent Comments

  • Archives

  • Categories

  • -->