- En nagellacksblogg | A Nail Polish Blog

Make Up Store Indah

Posted on | January 4, 2010 | No Comments

Först ut av Make Up Store-lacken är Indah (130 kr/8 ml), ett somrigt lack som piggar upp såhär i vintermörkret! Lite av skimret kom fram i molndiset, men jag gissar på att det är mer livligt i solsken.

Make Up Store Indah

Make Up Store Indah

Indah är ett korallorange lack med ljusare microskimmer. På bilden ovan har jag två lager, vilket täckte bra. Lacket hade verkligen bra konsistens, det var lättmålat och vältäckande. Borsten var lätt att måla med, men jag var lite ovan vid den breda korken. Liksom med MAC-lackens korkar är det en vanesak.

Av lacken jag har hemma hittade jag ett budgetalternativ, nämligen Viva la Diva nr 111 (50 kr/9 ml), som är lite ljusare och mer knallig än Indah.

  • Share/Bookmark

Comments

Leave a Reply





  • Välkommen | Welcome!

    Lackoholic.com is the blog of Lotta, a 24 year old lacquer nerd from Sweden. Here you'll see the newest (and some not so new) collections from varoius nail polish brands, as well as manicure tips and tricks. Enjoy!
    To translate the site into English, use the tool below.
  • Contact

    info@lackoholic.com
  • Translate Lackoholic.com

      Translate to:


  • Follow Lackoholic
  • Recent Comments

  • Archives

  • Categories

  • -->