- En nagellacksblogg | A Nail Polish Blog

Julgrönt från Nubar

Posted on | December 25, 2009 | No Comments

Hoppas ni alla hade en mysig julafton! Här nere i Skåne var det regningt och ruggigt, men fullt av juleljus, familjemys, god mat och fina klappar.

Jag har velat testa Nubars lack (99 kr/15 ml) väldigt länge eftersom de är så omtalade och omtyckta i bloggvärlden. Nubar kommer från Los Angeles, men finns i över 22 länder världen runt. I Sverige finns de att köpa bland annat på Nailshop (som även har en blogg) och NailsBodyBeauty.

Nubar Emerald Tiara

Är inte detta en fin julkombination? Emerald är ett juligt grönt lack med fina glitterkorn i, och Tiara är ett glitterlack som passar perfekt över för att ge lite extra bling. Båda kommer från Royal Gems-kollektionen.

Nubar Emerald

Nubar Emerald

Nubar Emerald

Emerald torkar till en lite matt, frostig finish, och gör sig bäst med ett högglansigt överlack (som på bilderna). Det diskreta, ljusare gröna glittret är väldigt fint och precis lagom tycker jag. Plus för att borsten är väldigt lätt att måla med, man får lagom mycket lack på penseln och lacket är lätt att få jämnt över nageln. Minus för att det blir lite brushstrokes – ränder – i lacket.

Nubar Emerald Tiara

Tiara är ett multifärgat glitterlack som tillsammans med Emerald verkligen ger julkänsla! Jag tycker nästan att glittret har lite holo-effekt, det glänser i olika färger i olika vinklar. Lacket torkar snabbt och även detta var lättmålat.

Har ni testat Nubar? Var tycker ni om deras lack och längtar ni liksom jag efter deras holo-kollektion?

  • Share/Bookmark

Comments

Leave a Reply





  • Välkommen | Welcome!

    Lackoholic.com is the blog of Lotta, a 24 year old lacquer nerd from Sweden. Here you'll see the newest (and some not so new) collections from varoius nail polish brands, as well as manicure tips and tricks. Enjoy!
    To translate the site into English, use the tool below.
  • Contact

    info@lackoholic.com
  • Translate Lackoholic.com

      Translate to:


  • Follow Lackoholic
  • Recent Comments

  • Archives

  • Categories

  • -->