- En nagellacksblogg | A Nail Polish Blog

OPI – Koala Bear-y

Posted on | August 5, 2009 | 3 Comments

Idag tänkte jag visa er en sommarfavorit – OPIs Koala Bear-y från Australienkollektionen. Jag ser att många av er har OPI som favoritlack – det är högt på min lista också! Tätt följt av China Glaze. Det beror på mitt humör helt enkelt! Känner jag för något färgstarkt brukar jag landa på Color Club. Ok, nog med prat – över till bilderna!

KB1

KB2

Översta bilden är i direkt dagsljus, undre är i skugga/dagsljus. Det första jag har skrivit som kommentar till detta lack är “fab berry creme” haha… Jag tror att jag kände mig lite extra glammig med det på! Koala Bear-y är en bärig cerisrosa, formulan var mjuk, vältäckande och väldigt lättmålad. Här har jag två lager. Har visst för mig att detta är Ebba von Sydows favoritrosa!

Denna swatch gjorde jag precis innan flytten, när jag var i valet och kvalet vilka tolv (!) lack som skulle få följa med till Frankrike. Passade därför på att jämföra med två av lacken från Espana-kollektionen som släpps nu i dagarna.

comp

comp2
Koala Bear-y ligger mellan Pink Flamenco (som är mer rosa, och dessutom fick följa med till rivieran) och Conquistadorable Color som är en mörkare bärig rosa. Ha det gott!

In English:

Koala Bear-y is a fabulous berry pink creme with perfect and smooth formula. In the pictures I have two coats. Use the translate widget in the left sidebar to translate the post! Take care!

  • Share/Bookmark

Comments

3 Responses to “OPI – Koala Bear-y”

  1. Solveig
    August 6th, 2009 @ 10:35

    Det var fint! Veldig sommerlig. :)

  2. annelie
    August 6th, 2009 @ 16:04

    hur är china glaze jämfört med opi? att måla på, täckning, hållbarhet?

  3. lackoholic
    August 7th, 2009 @ 20:56

    Solveig – Tack!

    Annelie – Jag gillar verkligen China Glaze. Det enda som är sämre än OPI enligt mig är penseln, jag är djupt förälskad i OPIs breda pensel. Men det är ju en smaksak… Angående täckning och hållbarhet brukar det vara olika från kollektion till kollektion, och ibland även från lack till lack, både när det gäller OPI, ChG och andra märken.. Vissa av China Glazes lack är lite tjockare, och då får man se till att måla fler tunna lager hellre än färre tjocka.

Leave a Reply





  • Välkommen | Welcome!

    Lackoholic.com is the blog of Lotta, a 24 year old lacquer nerd from Sweden. Here you'll see the newest (and some not so new) collections from varoius nail polish brands, as well as manicure tips and tricks. Enjoy!
    To translate the site into English, use the tool below.
  • Contact

    info@lackoholic.com
  • Translate Lackoholic.com

      Translate to:


  • Follow Lackoholic
  • Recent Comments

  • Archives

  • Categories

  • -->